Youth Basketball in Franklin

Home
High School Winter League
7/8th Spring League
High School Spring League
7/8th Summer League
High School Summer League
Senior Summer League
Jimmy Fund Tourney
High School Fall League
7/8th Fall League
Franklin Metrowest Travel Teams
St Mary's CYO
East Coast Ravens AAU
Town Recreation
K of C Free Throws
Challenger League
Local Leagues/Sessions
5th Annual Archives

 

Total Particpants: 198 (170 Players & 28 HS Volunteers)

Total Raised for the Jimmy Fund: $1085

(Pls correct me if I spell any names incorrectly you recognize.)


Team Champions


4-7G Girls East Division

West Division Winners:  Kansas State- Marissa Fontaine, Johanna Gray, Alanna Lynch, Lauren Rudolph

East Division Winners: Kansas - Jenna Mucciarione, Lilly Mucciarone, Ali Ready, Clara Decarvalho



3B Boys:

Lehigh: Brendan Richardson, Gerard Collins, Will Harvey

4B Boys:

Penn:
Patrick Deem, Brian Woelfel, Alec Klowan, Tony Calderone


5th Boys:

Syracuse: Colin Grace, Max Lichenstein, Drew McKenzie, Sam Donovan

6th Boys:

Washington: Bryan Hart, Tim Sheehan, Nick Parent, Mikey Skaza

7/8th Boys:

Alabama:  Zane Byrne, Pat O'Reilly, Kevin Dolan, Chris Collins

Individual Champions

4/5th Girls Hotshot:

Finalists: Meg Egan, Samantha Stone, Timari Marinelli
Emma Baltz, Jenna Mucciarone, Marissa Fontaine, Kendall Reardon
 
Champion: Marissa Fontaine 15/17  (Runner-Up Kendall Reardon 11/16)

4/5th Foul Shooting

Finalists: Marissa Fontaine, Timari Marinelli, Rachel Cousineau, Emma Baltz
 
Champion: Timari Marinelli (6/10, 6/7, 3/3) (Runner-Up: Marissa Fontaine (9/10, 6/7, 2/3)


6-7th Girls Hotshot:

Finalists:  Marissa Canesi, Tara Falvey, Caroline Grace, Julia Arms, Katherine Buck

Champion: Tara Falvey (14/15) [Runner-Up Marissa Canesi 18/13]


6-7th Girls Foul Shooting:

Finalists:  Johanna Gray, Lauren Rudolph, Caroline Grace, Julia Arms

Co-Champions: Lauren Rudolph (7/10, 5/7, 3/3) & Caroline Grace (7/10, 5/7, 3/3)
 

3rd Boys Hotshot:

Finalists: Andrew DaSilva, Brendan White, Will Harvey, Nitin Chaudhury

Champion: Nitin Chaudhury (17, 14) (Runner-Up Will Harvey 13, 13)


3rd Boys Foul Shooting:

Finalists: Andrew DaSilva, AJ Bremser, Ben Guzman, Mike Hagen, Ethan Lynch, Gerard Collins

Champion: AJ Bremser (5/10, 4/7, 1/1)  [Runner-Up Mike Hagen (6/10, 4/6, 0/1)]

4th Boys Hotshot:


Finalists:  Paul Rudolph, Alex Klowan, Devan Patel, Ryan Keeley

Champion: Alex Klowan (22, 27) [Runner-Up Paul Rudolph (20, 26)]


4th Boys Foul Shooting:

Finalists: Paul Rudolph, Connor O'Rourke, Connor Castillo, Dave Angermeier, Alex Klowan

Champion: Alex Klowan (6/10, 5/7) [Runner-Up Connor Castillo (6/10, 4/7)

5th Boys Hotshot:


Finalists: Tanner Lilly, Brian Perry, Danny Wahlberg, Connor SanClemente

Champion: Connor SanClemente (17, 16) [Runner-Up Tanner Lilly (20, 13)

5th Boys Foul Shot:

Finalists: Colin Grace, Max Lichenstein, Nick Henault, Tanner Lilly, Michael Katinas, Connor SanClemente

Champion: Max Lichenstein (6/10, 7/7)  [Runner-Up Colin Grace (8/10, 4/7) & Mike Katinas (4/10, 4/7)]


6th Boys Hotshot

Finalists:  Nick Parent, Mikey Skaza, Ryan Cyr

Champion:  Ryan Cyr (19, 24) [Runner-Up Mikey Skaza, (20,22)]

6th Boys Foul Shot

Finalists: Gabe Murphy, Bryan Hart, Mikey Skaza, Ryan Cyr, Tim Prunier

Champion: Bryan Hart (8/10, 5/5, 2/2)

7th Boys Foul Shot

Finalists: Connor SanClemente, Connor Bond, John Walsh, Dan Robert, Kevin Murray

Champion:  Connor SanClemente (7/10, 5/7, 4/4) [Runner-Ups Dan Robert (10/10, 5/7, 3/4) & Kevin Murray (7/10, 5/7, 3/4)]

7th Boys 3 Pointers

Finalists: Connor SanClemente, Connor Bond, Dylan Reno, Kevin Murray

Champion: Kevin Murray (7, 7) [Runner-Up: Connor SanClemente (9,6) & Dylan Reno (8,6)]

8th Boys Foul Shot

Finalists: Matt Garvey, Christian Galaraza, Billy Lynch, Dan McDermott, Chris Rodgers, Pat O'Reilly

Champion: Pat O'Reilly (9/10, 7/7) [Runner-Up Billy Lynch (7/10, 5/7)]

8th Boys 3 Pointers

Finalists: Matt Donovan, Matt Garvey, Billy Lynch, Chris Rodgers

Champion: Chris Rodgers (5,10) [Runner-Up: Matt Donovan (5,8)]


STUDENT VOLUNTEERS (28) 



Matt Palazini, Joey Palazini,Drew Shaughnessy, Will Shaughnessy, Sam Bohmiller,Dean Genatossio, Andrew Cyr, Joe Williams, Andrew Skaza,
Brian Hertzberg, Tommy Moll, Kevin Cousineau,
Nick Melfi, Marc Chiarelli, John Doyle, Bryan Lowe, Mikey Contardo,  Brendan Skidmore
Jeff Resten , Brendan Collins, Jeff Gray, Craig Anderson, Nick Canesi,
Rryan Mershimer,
Sarah Doherty, Antonia Scannapieco ,
Taylor Kale,  Katelyn Iafolla