Youth Basketball in Franklin

Home
High School Winter League
7/8th Spring League
High School Spring League
7/8th Summer League
High School Summer League
Senior Summer League
Jimmy Fund Tourney
High School Fall League
7/8th Fall League
Franklin Metrowest Travel Teams
St Mary's CYO
East Coast Ravens AAU
Town Recreation
K of C Free Throws
Challenger League
Local Leagues/Sessions
Archives 12th Annual

 
12th Annual Champions (11/23/16)
 
Team Champions
 
 
3/4th Boys: Duke (Caden Sullivan, Wyatt Herndon, Gavin Day, Andrew Ronitiris)
 
4/5th Girls: Columbia (Carly Pellegri, Kasey Brady, Sasha Tracey, Sophia Sacchetti)
 
5/6th Boys: Oregon State (Ben Harvey, Ryan Grasso, Landon Lucier, Nick Scaccia, Jack Kucich)
 
7/8th Boys: Wisconsin (Joe Simone, Brendan Grace, Connor Hill, Davis Marsh, Justin Allen, Evan Raider)
 

Hotshot:
 
3rd Boys: Andrew Scotland (13/16), Gavin Day (17/9), Quinn Kielty (16/7), Thomas Constantine (16/7) 
 
4th Boys: Wyatt Herndon (19/23), Colin Grady (26/13), Quinn Lucier (22/15), Seth O'Donnell (19/13)\
 
4th Girls: Emmaleigh Bearce (4/8), Meghan Griffith (4/4) 
 
5th Boys:  Chris McGonigle (19/11), Matt Miller (15/10), Dominic Caccavelli (13/9)
 
5th Girls:  Sasha Tracey (10/16), Jeri Adiletto (10/13) 
 
6th Boys:  Jack Chabot (22/13), John Brigham (20/8), Luke Davis (18/11) 
 
7th Boys: Terry O'Neill (23/21), Jayson Grant (25/18), Michael Gillespie (22/10)
 
8th Boys: Connor Hill (17/27), Parker Davenport (27/18), Owen Kielty (23/11)
 
 
Free Throws
 
 
3rd Boys: Jack Sullivan (7/5/1), Andrew Scotland (8/5/0), Qinn Kielty (7/3), Thomas Constantine (7/3), DJ Silverstein (7/6)
 
4th Boys: Colin Grady (8/6), Caden Sullivan (8/7), Jack Fairweather (8/6), Michael Hogan (7/5), Will Tirrell (7/3) , Wyatt Herndon (7/3)
 
4th Girls: Emma Pruitt (3/2), Sophia Sacchetti (2/1), Meg Griffith (2/1) 
 
5th Boys: Bradley Herndon (6/6/4), Andrew O'Neill (7/6/3), Chris McGonigle (8/4), Evan Tarantola (7/5)
 
5th Girls: Sasha Tracey (4/4), Leslie Baker (5/2), Carly Pellegri (4/3), Makayla Sanders (4/2) 
 
6th Boys:  Jack Chabot (7/4), Tyler Sacchetti (7/3), Luke Davis (7/2)
 
7th Boys:  Sean Vinson (10/8/1), Jared Arone (9/8/0), Cormac Wright (10/6)
 
8th Boys: Owen Kielty (7/9), Wil Fox (7/7), Shane Bryan (7/6), Quinlan O'Connell (8/4), Trevor Leroux (7/4)
 
 
3 Pointers
 
7th Boys:  Will Tracey (7/7), Jared Arone (11/3), Evan Raider (7/6), Sean Vinson (7/4)
 
8th Boys: Connor Hill (8/7), Trevor Leroux (8/4), David Marsh (6/5)