Youth Basketball in Franklin

Home
High School Winter League
7/8th Spring League
High School Spring League
7/8th Summer League
High School Summer League
Senior Summer League
Jimmy Fund Tourney
High School Fall League
7/8th Fall League
Franklin Metrowest Travel Teams
St Mary's CYO
East Coast Ravens AAU
Town Recreation
K of C Free Throws
Challenger League
Local Leagues/Sessions
13th Annual Archives (11/22/17)

13th Annual Champions (11/22/17)
 
Team Champions
 
 
4/5th Boys: North Carolina State (Jack Fairweather  & Quinn Lucier & Jack O'Connor & Joe Conlan & DJ Silverstein & Max Sebell)
 
5/6th Girls: Syracuse (Julia Atwood, Leslie Baker, Kasey Brady
Lexi Dumais, Carly Johnson - Pellegri , Sasha Tracey)
 
6/7th Boys:  Wisconsin (Jack Chabot, John Simmons, Luke Trinanes,Jackson Nutter, Dominic Caccavelli, Ryan Grasso)
  
 
8/9th Boys: Oregon (Owen Kielty, Mason Sherry, Will Tracey,  Miles Festa, Conner Hill, Sam Miller)
 

Hotshot:
 
2nd Boys: Jack Langis (29), Brian Botelho (23), Colin O'Brien (21), Luke Traugott (20), Anthony Ficco (20)
 
3rd Boys: Richie Edgehille (18) , Bryan Rys (15), Gio Carlucci (15), Dustin Boudreau (14), Reider Davies (13),
 
4th Boys:  Tom Constantine (16/16), DJ Silverstein (18/8), Ben Walsh (14/10)
 
 
5th Boys: Quinn Lucier (18/24),   Seth O'Donnell (25/19), Colin Grady (21/15)
 
5th Girls:  Emma Pruitt (5/12), Ava Deschenes (10/4), Meghan Griffith (2/9), Mallory Santos (6/8)
  
6th Boys:  Matt Miller (21/22), Sean O'Leary (15/21), Luke Trinanes (15/21)
 
6th Girls: Kara Briggs (13/17), Sasha Tracey (14/15), Lexi Dumas (12/8), Leslie Baker (13/6) 
 
7th Boys: John Simmons (20/24), Jack Kucich (17/23), Jack Hagerty (18/12),
 
8th Boys: Miles Festa (22), Terry O'Neil (21)
 
 
Free Throws
 
2nd Boys:  Bryce Botelho (8), Danny Santos (7), Sabastian Caggiano (7)
 

3rd Boys: Cole Reardon (5, won tiebreaker), Calvin McKenna (5), Richie Edgehill (5), Roman Caccavelli (5)
 
4th Boys: Andrew Scotland (7/10, 4/5, 4/4), Gavin Day (6/10, 4/5, 3/4) Thomas Constantine (6/10, 3/5)
 
5th Girls: Mallory Santos (5/10, 3/5), Ava Deschenes (5/10, 2/5) 
 
5th Boys: Seth O'Donnell (8/10, 5/5), Joe Conlan (8/10, 3/5), Jake Lorenzo (8/10, 2/5)
 
6th Girls:  Rachel Welch (8/10, 4/5), Julia Taranto (6/10, 2/5), Katie Dowley (6/10, 1/5)
 
3 Pointers 
 
6th Boys: Sean O'Leary (6/5, won tiebreaker), Evan Tarantola (6/5), Ryan Grasso (8/2)
 
7th Boys:  Ryan Angermeier (6/5), Jack Chabot (6/4)
 
8/9th Boys: Aidan Griffith (7/6), Will Tracey (8/5), Tyler Powderly (6/4), Anthony Socci (6/4), Michael Gillespie (6/3), Joey Simone (7/2)